חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

שלום אורח/ת, כניסה

חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

שלום אורח/ת, כניסה

שימוש בvideo modeling ללימוד צחצוח שיניים/אלית בריל BCBA

עבודה רווחת של מנתחי התנהגות בעבודה עם לומדים על הספקטרום האוטיסטי היא לימוד מיומנות צחצוח השיניים, מתוך מטרה להביא לצחצוח עצמאי.

פעמים רבות, פשוט יותר ללמד את ההתארגנות סביב הצחצוח עצמו (הרטבת מברשת, מריחת משחת השיניים) וקשה יותר להביא ללמידת שרשרת של צחצוח עצמאי בתוך הפה, כך שיהיה מגע של מברשת השיניים עם כל השיניים בפה ברצף קבוע (לדוגמה – צד ימין למטה, צד שמאל למטה, צד שמאל למעלה, צד שמאל למעלה, שיניים קדמיות). פעמים רבות קיים תלות בסיוע, בין אם מילולי, ויזואלי, מודלינג או פיזי.

ברצוני לשתף על לימוד של צחצוח שיניים באמצעות הסרטות עם י', ילד מקסים בן 11 שעמו אני עובדת בתכנית ביתית בשנים האחרונות. לאחר שלא רכש צחצוח עצמאי בתוך הפה, פניתי לספרות וקראתי מספר מאמרים על השימוש בהסרטות (מצורפים מראי מקום של מספר מאמרים לדוגמה) , והחלטתי להשתמש באסטרטגיה זו.

מצב הלמידה טרם השימוש באסטרטגיה זו:

  • קיימת יכולת חיקוי – י' מסוגל לבצע את אותה התנהגות כמו של המודל בתוך 1-2 שניות מרגע הצגת המודל ובאופן רציף.
  • י' מצחצח את שיניו באופן איכותי כתוצאה מלמידה קודמת ותרגול נפרד.
  • י' ידע את רצף הצחצוח כתוצאה מלמידה באמצעות forward chaining אך כאמור נזקק לסיוע על מנת לעבור משלב לשלב.
  • י' אינו מתנגד לצחצוח השיניים, משתף פעולה ומחבב את המשחה שהינה מחזק עבורו.
  • צחצוח השיניים הינו חלק משרשרת התארגנות ארוכה יותר שנלמדה עם השנים: פינוי ארוחת הצהריים, שטיפה וניגוב ידיים, צחצוח שיניים והחלפת בגדי בית ספר לבגדי יום יום. כל שאר השלבים בשרשראות מתבצעים באופן עצמאי לחלוטין.

בספרות (ראו רשימה מאמרים לדוגמה בסוף הקובץ) מתוארות שתי גישות לשימוש בהסרטות כסיוע:

  1. Video modeling: מערב הסרטה של אדם, בד"כ לא הלומד עצמו,, מבצע את כל ההליך מתחילתו ועד סופו. לאחר הצפייה ניתנת ההזדמנות ללומד לבצע את ההליך.
  2. Video prompting: מערב הסרטה בד"כ מנקודת מבטו של הלומד של כל שלב בשרשרת. הלומד צופה בשלב, לאחר מכן מבצע אותו וכך הלאה.

אני בחרתי במעין שילוב של שתי הגישות: צילמנו את י' עצמו ,באמצעות האייפד האישי, מבצע את כל הרצף מתחילתו ועד סופו מצחצח שיניים מול המראה כך שפניו משתקפות בסרטון. התרפיסטית עמדה מחוץ לחדר האמבטיה, כך שאינה נראית בסרטון, ונתנה סיוע מילולי למעבר ("ולעבור)בתוך הפה. קולה אינו נשמע בסרטון אם מחלישים את העוצמה.

י' למד לקחת את האייפד באופן עצמאי, להניח מעל ברז הכיור, למרוח משחה על מברשת השיניים ולהפעיל את האייפד, לחקות את הפעולות, לסגור את האייפד ולקחת אותו בחזרה לאחר סיום החלפת הבגדים. יש לציין שעקב יכולת החיקוי הטובה שלו, לא נדרשו תרגולים ספציפיים על הצחצוח עצמו בליווי הסרטון אלא רק על מנת לשלב את לקיחת האייפד והחזרתו לתוך שרשרת שגרת הצהריים. למידה זו ארכה כשבועיים בתרגול כמעט יום יומי.

לאחר שלושה ימים דיווחה האם בשמחה כי י' הכליל את לקיחת האייפד גם לשעות הבוקר ללא לימוד נוסף או מתן הוראה מצידה, והיא אינה נדרשת לנוכחות בחדר האמבטיה על מנת לוודא שהצחצוח הוא איכותי, מה שכמובן הקל על שגרת הבוקר הלחוצה גם כך.

לסיכום, מדובר באסטרטגיה יעילה, שתוך זמן קצר הביאה לכך שי' מצחצח את שיניו ללא נוכחות של אדם נוסף! כרגע עדיין נדרש להפעלת האייפד.

 

 

דוגמה למאמרים בנושא זה:

Cannella-Malone, Sigafoos, O'Reilly, de la Cruz, Edrisinha &  Lancioni. Comparing Video Prompting to Video Modeling for Teaching Daily Living Skills to Six Adults with Developmental Disabilities. Education and Training in Developmental Disabilitie,2006, 41(4), 344-3

Rayner. Teaching students with autism to tie a shoelace knot using video prompting and backward chaining. Developmental Neurorehabilitation, December 2011; 14(6): 339–347.

Shipley-Benamou, Lutzker, Taubman. Teaching Daily Living Skills to Children with Autism Through Instructional Video Modeling. Journal of Positive Behavior Interventions Volume 4, Number 3, Summer 2002, pages 166–177.

כתיבת תגובה

אמציה און-ליין

נעים מאוד, אנחנו אמציה אונליין ואנחנו מנגישים ומעבירים ידע כבר 26 שנים בתחומי הטיפול הן לאנשי מקצוע והן לקהל הרחב במגוון רחב של תחומים.
במסגרת הפעילות שלנו, אנו מפיקים קורסים מקוונים, ספרים מקצועיים, עורכים כנסים וימי עיון וירטואליים המיועדים לקהילה המקצועית ולקהל הרחב כדי להרחיב את ארגז הכלים הטיפולי ולסייע לאנשים להתמודד ולצמוח. בואו להכיר עולם שלם של תוכן שנועד להרחיב את ארגז הכלים הטיפולי שלכם.

💡מגוון קורסי אונליין אקטואליים בתחומי הטיפול השונים:
חרדות • מיינדפולנס • הפרעות קשב וריבוז • אוטיזם • ויסות חושי • התמכרות למסכים • זוגיות • טיפול משפחתי • הדרכת הורים

💡 את הקורסים מעבירים מיטב המרצים: פרופ’ אסתר כהן, פרופ’ חיים עומר, פרופ’ יואל אליצור ועוד

• בזמן ובקצב שלכם עם יחידות מוקלטות מראש
• שאלות ותשובות מוקלטות בסוף כל יחידה
• התכנים זמינים למשך 12 חודשים
• קבלת תעודת השתתפות

הוצאת "אח"

הוצאת אח הנה הוצאה ותיקה, אשר מוציאה לאור ספרות מקצועית בשיתוף עם אוניברסיטאות ומכללות, במקביל לספרות מקצועית מתורגמת.
באתר ניתן לרכוש ספרים וחומרי למידה בתחומים כמו פסיכולוגיה והתפתחות, אימון, CBT, לקויות מגוונות, הורות, תרפיה ועבודה בקבוצות. האתר נוח לגלישה, משולב בו מידע על הכותבים והספרים מסווגים על פי נושאי חיפוש בולטים.

אנו מזמינים אתכם לרכוש באתר, המציע הנחה קטלוגית קבועה בסדר גודל של 30 אחוז, ועבורכם, חברי הארגון, מוצעת הנחה נוספת בסדר גודל של 5 אחוזים עם הזנת קוד קופון.

אלית בריל

מתמודדים עם ילד שהתנהגותו המאתגרת נובעת מכמות טריגרים מרובה ולא יודעים מאיפה להתחיל? או עם ילד פאסיבי שתלוי במבוגרים על כל צעד ושעל? שניהם ילדים שמתמודדים באופן לא יעיל עם סיטואציות מאתגרות בחייהם! תכנית 'מלך הפתרונות' מהווה מענה התנהגותי מצוין שיביא לשינוי ארוך טווח ומשמעותי עבור ילדים אלו.
בזכות התכנית, תוכלו להציג לצוותים / להורים כלי מעולה, כאשר שפת התכנית הייחודית מביאה להכללה בין הסביבות השונות ומאפשרת גם להורים / לצוותים השונים לקדם את הילד לאורך היום. 'מלך הפתרונות' עושה שימוש בטכניקות התנהגות מתוקפות, מיושמת למעלה מעשור, פורסמה בכתב עת מדעי ונחקרת כעת כעבודת דוקטורט באונ' אריאל.
הקורס הדיגיטלי של מלך הפתרונות מורכב משישה חלקים המסודרים בהתאם לשלבי יישום התכנית בשטח, מצטברים לכדי 3 שעות, פתוח לשנתיים (!!) לצפייה בזמן המתאים לכם. הקורס הדיגיטלי כולל ערכת חומרים עשירה ליישום מוצלח מהנה וחוויתי של התכנית.

אלית בריל, מנתחת התנהגות מוסמכת מעל 15 שנה, BCBA, M.A, בעלת תואר שני בחינוך מיוחד עם התמחות באוטיזם ודוקטורנטית באוניברסיטת אריאל. מרכזת את תחום ניתוח ההתנהגות בבית ספר כוללני לילדים עם ASD. מעבירה השתלמויות ומרצה לצוותים חינוכיים וטיפוליים בחינוך הרגיל והמיוחד ומלווה מנתחי התנהגות בדרכם המקצועית. זכתה לאחרונה באות הצטיינות נשיא המדינה לעובדי הוראה בעקבות התכניות והפרוטוקולים אותם מפתחת עבור הילדים, ובראשם תכנית הדגל: 'מלך הפתרונות' לקידום פתרון בעיות בחיי היום יום לחינוך הרגיל והמיוחד.

מיטל קליין

שמי מיטל קליין, מנתחת התנהגות. בעלת ותק של 15 שנה במשרד החינוך.

מומחית תחום התנהגות במתי"א בת ים, מדריכה ומלווה צוותים חינוכיים, הורים וילדים.בעלת תוכנית חינוכית מאושרת בגפ"ן בשם "מיטל קליין- מנווטים בהצלחה" לניהול כיתה מיטבי וחיובי.
מפתחת ומייצרת כלים התנהגותיים לצוותים חינוכיים בחינוך הרגיל והמיוחד.

15% הנחה על מגוון הכלים ההתנהגותיים שיעזרו ויעשירו את ארגז הכלים שלכם בהדרכות:
1. 5 סדנאות דיגיטליות מגוונות ויישומיות בנושא מיומנויות ניווט כיתה.
2. מגוון מוצרים להדפסה מתוך קטלוג המוצרים לניהול וניווט כיתה.
3. חוברת עזר יישומית "ניתוח בשטח פתוח"- לכל מי שמדריך ומלווה צוותים במערכת החינוך.
4. לנווט ביחד- הדרכות אישיות בזום לפי צורך.

מודל גפן

מודל גפן נולד מתוך ניסיון יישומי וידע מקצועי שצברנו במשך שנים רבות בעבודה שלנו באקדמיה עם אנשי צוות מומחים ומיומנים בניתוח התנהגות ובשטח מול צוותי חינוך ומטפלים שונים בילדים.

התכניות שלנו מתמקדות ביצירת שינוי אמיתי במיומנויות חברתיות, קשיי התנהגות, שיתוף פעולה, עיבוד מידע ותקשורת בינאישית.
העבודה שלנו מתמקדת בפרקטיקה ובמתן כח וכלים למעטפת התומכת בילד – הורים, אנשי חינוך ומטפלים מקצועיים.

במסגרת עבודתנו במודל גפן אנו מספקים הכשרה למנתחי התנהגות ומטפלים נוספים ונותנים מענה בבתי הספר ובגני הילדים בהתייחס לקשיים התנהגותיים, קוגנטיבים ומשתמשים בכלים מהתיאוריה ההתנהגותית, ההתקשרותית ותפקודים ניהוליים.

בית ליאור

בית ליאור הנו מרכז ללימוד וטיפול ע”פ עקרונותיה של הגישה ההתנהגותית (Applied Behavior Analysis) בשילוב כלים טיפוליים מתקדמים.

המרכז מעניק הכשרה למעוניינים ללמוד את הגישה, לאנשי מקצוע המבקשים להעשיר את סל כליהם, להורים לילדים עם צרכים מיוחדים וכן מקיים מערכי טיפול ביתיים לילדים המאובחנים עם עיכוב התפתחותי/אוטיזם. בית ליאור הוקם בשנת 2010 ע”י ד”ר גילי יהב מתוך הכרה רבת שנים את שטח הטיפול ודרישותיו וחרט על דגלו מתן שירות מקצועי ואתי לכל הבאים בשעריו כחלק בלתי נפרד מחזונו – להוות בית חם לילדים המטופלים, להוריהם ולמטפלים.

במסגרת המחלקה האקדמית הדיגיטלית שלנו תוכלו למצוא מדריכים וקורסים המיועדים בין השאר למנתחי התנהגות: https://did.li/IYQlC
כמו כן ספרות מקצועית שעשויה להעשיר את חווית הלמידה והעשייה בשטח: https://liorcenter.com/shop/

D-store

"די סטור- משחקים ופתרונות לא רק לילדים". חנות פיזית ואונליין של משחקים, מוצרים ועזרים לצרכים מיוחדים. מגוון המוצרים שלנו כולל מוצרי כובד ומגע עמוק, משחקים ואביזרים תחושתיים סנסוריים, עזרים ללמידה, משחקי שפה ועוד המון מוצרים  בתחומי ההתפתחות השונים.

משל

חברת משל קמה לפני מעל 20 שנה במטרה לספק את המוצרים האיכותיים ביותר בתחום הריפוי בעיסוק.

במשך השנים החברה התרחבה למוצרים נוספים בתחום הפיזיותרפיה, שיקום ומוצרי עזר לעצמאות ביום יום (ADL) 

כיום החברה הינה ספקית של עמותות רבות בארץ כגון עמותת אלו"ט, עמותת אותי, כמו כן של כל קופות החולים, בתי החולים ובתי חולים סיעודיים בארץ.

adhdshop

חנות ייעודית למתמודדים עם הפרעת קשב, לקויות למידה, קשיי וויסות חושי ועוד.

תמצאו בו מגוון גדול ומובחר של מוצרים המחולקים לפי קטגוריות לנוחותכם בתחומים השונים והמגוונים בהם עוסק האתר.

דילוג לתוכן